lapis lazuli

Lapis Lazuli

Lapis Lazuli sa obvykle vyskytuje ako složenina z modrého lazuritu, kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a ďalších prímesí. Farbu má svetlo až tmavo modrú, často s bielymi škvrnami a zlatými zrniečkami pyritu. Lesk má matný až mastný, po vyleštení dostáva sklený lesk, je nepriehľadný, zriedkavo jemne priesvitný.
Svojou tmavomodrou farbou s roztrúsenými zrniečkami pyritu pripomína tento kameň nočnú hviezdnatú oblohu. Dáva duši pocit bezpečia v kozme, robí ju prístupnou nekonečnej vesmírnej existencii, svetelnej žiary a posolstvu hviezd.

V mnohých kultúrach je uctievaný ako svätý kameň, ako nebeský posol, ktorý prináša ľudstvu múdrosť. Podporuje rast našeho ducha, posilňuje ho a ponúka poznanie vyšších súvislostí. Ako nepriehľadný kameň umožňuje praktické využitie duchovných poznatkov v bežnom živote.
Keďže posilňuje intuíciu a schopnosť nahliadnuť do vlasného vnútra, s jeho pomocou ľahšie rozpoznáme skrytý úmysel a sily pôsobiace v pozadí. Daruje nám tiež hlbokú radosť zo zázraku života a vesmíru. Lazurit podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch.

Liečebné použitie

Lazurit má ukľudňujúci účinok, mierni kŕče a horúčky. Nahriaty slnko a položený na postihnuté miesta nachádza použitie pri zápaloch, opuchoch, bolestiach rôzneho druhu a neuralgiách. Zmierňuje zvýšený tlak, ochorenia krvi a depresie. Podporuje rast vlasov.

Astrologické priradenie

Strelec, Panna