jaspis

Jaspis

Jaspis je zmes chalcedónu a kremeňa s prímesou rôznych pigmentov, existuje v mnohých farebných tóninách, prevažne zemitých farieb ako zelená, okrová, červená, červenohnedá, hnedá a šedá. Obyčajne je nepriehľadný so skleným, mastným alebo matným leskom.

Jaspis býva často označovaný za „Matku všetkých kameňov“. Sprostredkováva múdrosť, tvorivú silu a trpezlivú lásku „Matky Zeme“. Neustále vyžaruje oživujúcu očistnú a ochrannú energiu. Učí nás nezištnosti a skromnosti, daruje nám súcit, trpezlivosť a posilňuje našu dobrú vôľu.

Červený druh jaspisu posilňuje a oživuje telo. Oproti tomu zelený pôsobí blahodarným ukľudnujúcim spôsobom. Vyrovnáva vzťah tela a duše a predovšetkým zlepšuje naše spojenie s prírodou a Zemou. Najintenzívnejší očistný a transformačný vplyv má heliotrop – zelený jaspis s červenými škvrnami, ktorý oživuje človeka ako celok.

Liečebné použitie

Rozvíja čuch a aj sa nosí v blízkosti žalúdku, potláča nevoľnosť, hlavne v tehotenstve. Používa sa pri epilepsii, dne, prekyselení organizmu (zelený) a ako ochrana proti zlým snom. Červený jaspis posilňuje krv a zbavuje ju jedov. Pri nedostatku železa alebo chudokrvnosti sa odporúča nosiť celý náhrdeník z jaspisu. Podľa starych prameňov jaspis chráni pred zranením, bodnutím , jedom a napadnutím hmyzom.

Astrologické priradenie

Baran a Škorpión (červený jaspis), Panna, Rak, Kozorožec