ametyst

Ametyst

Ametyst je odroda kremeňa, svetlo až tmavo fialovej farby, je priehľadný až priesvitný, veľmi zriedka nepriehľadný so skleným leskom.

Učí nás odovzdanosti a dôvere silám univerza. Jeho mierne vibrácie ukľudnujú a navodzujú stav, v ktorom sa rozplynú strach, starosti aj zloba a duša sa môže otvoriť vyššiemu poznaniu. Tento stav pokojnej vyrovnanosti sa skrýva v jadre našej bytosti aj vo vonkajšom svete a je spoločným prapôvodom všetkých vecí.
V jeho fialovej farbe sa spája červený oheň životnej sily, zmyslov a činorodosti s modrým svetlom čistoty ducha, pokoja a nekonečna. Tak tvorí ametyst most medzi Zemou a Nebom a umožňuje prístup k novým dimenziám bytia. Tým, že zjednocuje protikladné sily červenej a modrej, vnáša rovnováhu a stabilitu do vzťahu medzi mužom a ženou. Pod vplyvom ametystu ľahšie príjmame tajomstvá života, ktoré sú samotným rozumom neobsiahnuteľné. Tento kameň vyjasňuje vidienia, sny a predpovedi do budúcnosti.

Liečebné použitie

Ametyst sa používa pri všetkých poruchách spôsobených veľkým napätím, stresom či nespracovanými zážitkami. Pre svoj očistný a ukľudňujúci vplyv sa už od dávnych dôb používal na liečenie fóbií, neurózy, halucinácií a hystérie. Mierni bolesti hlavy a migrény, tiež nespavosť. V noci, pod vankúšom, stráži náš spánok a často privoláva príjemné a živé sny. Ametystu sa tiež pripisuje očistný vplyv na cievy a podporný vplyv pri liečení ochorení krvi a hormonálnych poruchách. Omývanie ametystovou vodou kladne pôsobí na kožné problémy. Posilňuje pankreas a vraj chráni pred opilstvom.

Astrologické priradenie

Ryby, Baran, Strelec, Panna, Škorpión.