achát

Achát

Achát je odroda kremeňa, chalcedónu, môže nadobúdať farby od svetlo do tmavohnedej, béžovú, šedú, šedomodrú, červenú, bielu. Rozrezaním na doštičky vyniká jeho kresba – zväzkovitá, machovitá, krajinová, prúžková, obláčiková… Je priesvitný alebo aj nepriehľadný so skleným, mastným alebo matným leskom.
Vo farbách achátu nachádzame takmer nevyčerpateľné bohatstvo zemitých tónov, často zoskupených do podôb a vzorov, ktoré pripomínajú krajiny alebo skryté vrstvy hornín v zemi. Achát spája našu dušu s vibráciami Zeme, ktoré nám pomáhajú udržať rovnováhu v zmätkoch a útrapách každodenného života, zostať sami sebou a dokázať odvahu a výdrž.

Prepožičiava nám vyrovnanosť a chráni našu bytosť pred nežiadúcimi vplyvmi. Týmto spôsobom posilňuje achát sebaúctu, kladný vzťah k vlastnému telu a cit pre skryté duševné pochodyv nás samých aj v ostatných ľuďoch. Achátové doštičkys kryštálikmi poskytujú bezpečie a ochranu niečomu novovznikajúcemu v nás, či už je to plod našeho tela alebo duše, aby sa mohol čo najlepšie vyvýjať. Dodáva nám dôveru v naše tvorivé sily. Podľa rôzych prameňov sa mu pripisuje schopnosť priťahovať dedičstvo a upozorňovať na skryté poklady. Mužom vraj zaisťuje priazeň žien.

Liečebné použitie

Aby jeho vibrácie pôsobili bezprostredne na fyzické telo, má sa nosiť priamo na pokožke. Achát sa používa na posilnenie rozmnožovacích orgánov a je zvlášť cenný pre nastávajúce matky, lebo chráni vznikajúci život. Pri nedostatočnej tvorbe mlieka sa odporúča nosiť biely achát na hrudi. Používa sa tiež na zmiernenie horúčkových infekcií, epilepsie a námesačnosti. Tiež sa využíva pri liečení bolestí hlavy a kožných ochorení, tiež pri pichnutí hmyzom.

Astrologické priradenie

Býk, Škorpión